Displastiknevus nedir?

Aynı zamanda AtipikMelanositikNevüs adı ile de bilinen ve bir dermatoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gereken benlerdir.Bu tip benlerde ömür boyu herhangi bir zamanda ortalama % 6 oranında melanom adı verilen deri kanserine dönüşüm riski vardır. Eğer ailedemelanomu olan kişi veya kişiler varsa dönüşüm oranı %80’e kadar çıkmaktadır. Vücutta atipik tek bir ben varsa dönüşüm oranı daha düşük, çok sayıda ben varsa daha yüksektir. Açık tenli, açık renk gözlü ve dış ortamda güneş altında sık bulunan kişilerde bu benlerin melanomaya dönüş riski daha yüksektir.

Displastiknevusgenellikle kalıtımsal, ailesel olarak ailenin bazı fertlerinde çok sayıda (yüzlerce) değişik boyutlarda, değişik renklerde asimetrik ve çirkin şekilli benlerden oluşur.Bu tür benler boyut, şekil, yüzey özellikleri ve renk açısından değişkenlik gösterirler. Genellikle 0.5cm’den daha büyük, düz veya ortası kabarık kenarları düz olarak görülürler. Koyu renkli veya çok renkli olabilirler, kahverengi ve pembe tonları bulunabilir. Sınırları düzensiz ve belirsiz olabilir. Saçlı deri, kalçalar ve meme üzerleri gibi beklenmedik yerlerde yerleşebilirler.

Displastik beni olan kişiler aile fertleri ile birlikte değerlendirilmelidirler. Ben değerlendirme kriterleri olan ABCDE kuralları öğretilerek kendilerini zaman zaman kontrol etmeleri önemlidir. Benlerini belirli aralıklarla fotoğraflayabilirler. Ancak en doğru yaklaşım bir dermatolog tarafından dermoskopi cihazı ile takip edilmeleridir. Az sayıda beni olan kişilerin ortalama 6 ayda bir, çok sayıda beni olan veya ailesinde melanom olan ise ortalama 3-4 ayda bir dermatolog kontrolünde dermatoskopik takip yaptırması gerekmektedir. Dermatoskopik incelemede şüpheli görülen benler cerrahi olarak çıkarılmalıdır.Şüpheli olmayan benlerin cerrahi olarak alınması önerilmez, ancak kişinin kendisinin göremeyeceği bölgelerdeki benler tedbir amaçlı çıkarılabilir.

Bu tip benlerde kötü huylu dönüşümün önlenmesinde en önemli yaklaşım güneşten korunmaktır. Hem giysilerle, hem de geniş spektrumlu güneş koruyucularının doğru kullanımı ile risk azaltılabilir.

İnternet Sitesi Aydınlatma Metnine ulaşmak için tıklayınız.